BARVENÍ

 

Barvení vlasů a alergie

KADEŘNICTVÍ AMENITY VŠEM KLIENTKÁM DOPORUČUJE PŘED KAŽDÝM BARVENÍM PŘIJÍT DO SALONU K PROVEDENÍ ZKOUŠKY (ZÁLEŽITOST 2 MINUT)ZKOUŠKA SE PROVÁDÍ MIN. 48 HOD.PŘED APLIKACÍ BARVY.NANESE SE MALÉ MNOŽSTVÍ ZA UŠNÍ LALŮČEK-PO 30 MIN.SI BARVU SMYJETE JIŽ DOMA ,A POKUD SE NEPROJEVÍ NEG.REAKCE-JE VŠE V POŘÁDKU.

Následky barvení vlasů jsou různé. U některých jedinců se může vyskytnout alergie na barvu na vlasy, či podráždění kůže. Pokud si vlasy barvíte a alergii nemáte, neznamená to, že se vás tento problém nemusí nikdy týkat. Alergie může totiž vzniknout kdykoliv a v každém věku. Reakce na barvy na vlasy patří k nejčastějším případům kontaktní alergie. Tyto reakce mohou být často velice vážné – od mírných pupínků přes boláky, puchýře a rozsáhlé otoky, spojené se svěděním, neúnosnou bolestí a horečkou. V dramatickém případě se může postižený i udusit. V takových případech bývá nutná hospitalizace, protože se reakce neomezí na kožní projevy, ale zasahují sliznice a orgány kdekoli v těle.

Nejnebezpečnější jsou trvalé barvy s vysokým obsahem peroxidu, které se nenanášíme pouze na vlasy, ale i na pokožku hlavy. Barvy na vlasy škodí i vašemu močovém měchýři.

Varování na obalu, že si 48 hodin před aplikací máme zkusit reakci na zápěstí, tam není jen tak zbůhdarma. POZOR: Tento test je nutné opakovat před každým novým použitím barvy, pokud si chceme být skutečně jistí, že je pro nás bezpečná.

Lidé obvykle tipují, že jim vadí přítomný peroxid. Ten sice skutečně ničí vlasy a může místně poškodit kůži, ale daleko víc způsobuje alergie látka zvaná PPD neboli parafenylendiamin.

Nemusí jít vždycky o tak bouřlivý proces. Bohužel se ukazuje, že následkem dlouholetého barvení vlasů mohou být mnohé záněty a recidivující infekce v kdekoliv těle! Nejčastěji se tato spojitost projevuje v případě zánětů močového měchýře a močových cest, spojených s gynekologickými problémy.

Pozor! Alergie mohou způsobit i barvy na vlasy

 
Rachel Dowleyová
 
aktualizováno 13.10.2011, 14:39 | tn.cz / kap

Před použitím barvu otestujte na malém kousku kůže. Může vám to zachránit život.

Devatenáctiletá Angličanka Rachel Dowleyová si před časem koupila barvu na vlasy. Vylepšení vlastního vzhledu, které běžně podstupují statisíce žen, ale u ní mělo zničující následky.


Dívka tvrdí, že si před tím, než barvu nanesla na hlavu, udělala na předloktí test na alergii. Už v roce 2005 totiž měla reakci na hennové tetování, a od té doby si testovala na kůži všechny barvy, kterými si chtěla vylepšit svoje "myší" vlasy. 

"Říkala jsem si, že jsem konečně našla nějakou, která mi vyhoví," radovala se po testu barvy Garnier, který jí na kůži po 46 hodinách nezpůsobil žádné problémy.

 

Den poté, co si Rachel barvu aplikovala na vlasy, ale začala mít problémy. Nejdřív jí oteklo oko, polovina obličeje jí zčervenala a objevily se na ní popáleniny, které se později zanítily. Vše jí přitom působilo silné bolesti.


Měla prý čekat 48 hodin


Dívka skončila v nemocnici, kde dostala léky; trvalo ale tři týdny, než jí otoky splaskly. "Otok se pohyboval po mém obličeji skoro jako vlny na moři; jeden den byl vpravo, druhý uprostřed, pak vlevo. Tu citovou a fyzickou bolest bych nikomu nepřála, ani největšímu nepříteli," popisuje dívka, na kterou si lidé ukazovali i na ulici. Po popáleninách má Rachel na obličeji stále jizvy, nejsou ale naštěstí příliš viditelné.

Výrobce barvy na vlasy tvrdí, že test na kůži dokáže stoprocentně odhalit alergika. Důvod, proč u Rachel nezabral, je možná ten, že čekala jen 46 a ne 48 hodin. Každopádně dívka teď už ví, že s barvou na vlasy už nikdy experimentovat nesmí. Další pokus nabarvit si hlavu by ji totiž mohl zabít.

Alergická rekace není vzácností

Podle lékařů přibývá lidí, kteří po použití těchto přípravků zaznamenají alergické reakce. Barvení vlasů často působí právě dermatitidu na obličeji i otoky v tvářích.



Dráždivé účinky způsobují především trvalé barvy, nikoli přelivy. Ty totiž obsahují jiné chemikálie. Výrobci proto varují, že test citlivosti by měl zákazník provést vždy, většina lidí ale toto doporučení ignoruje.


Test se provádí 48 hodin před použitím na malém kousku kůže na zápěstí. Pokud se vám reakce poprvé nijak neprojevila, neznamená to, že se neobjeví příště.



Alergie na barvu na vlasy, stejně jako každá jiná alergie, může totiž  propuknout kdykoliv v průběhu života, na věku vůbec nezáleží. Alergie se projevuje různě - od mírných pupínků přes boláky, puchýře a rozsáhlé otoky, spojené se svěděním, neúnosnou bolestí a horečkou. V dramatickém případě se může postižený i udusit. Proto vyhledejte lékaře, kdykoliv se u vás po barvení hlavy objeví negativní reakce.